PROFIT OKNA DRZWI BRAMY > Blog > Wybór okna: Przydatne pojęcia techniczne

6 czerwca 2016

Wybór okna: Przydatne pojęcia techniczne

Przygotowujesz się na zakup nowego okna. W podjęciu ostatecznej decyzji przeszkadza Ci niezrozumienie pojęć technicznych stosowanych w opisach produktów. W tym celu zebraliśmy i wyjaśniliśmy dla Ciebie najbardziej popularne terminy takie, jak okucia okienne. Dzięki ich znajomości rozpoznasz okna o najwyższej jakości.

Okucia okienne

Przeglądając oferty okien, bez względu na ich materiał (okna plastikowe, drewniane) czy kształt, z pewnością natrafisz na pojęcie okucia okienne. Są to najważniejsze elementy wchodzące w skład wysokiej jakości okna. Mieszczą się w ramie, a także ościeżnicy okiennej i pozwalają Ci cieszyć się z funkcjonalności i komfortu w czasie długoletniego użytkowania okien.

 

Każde okna wyposażone w okucia okienne zapewniają:

 

Blokada błędnego obrotu klamki

Pojęcie blokady błędnego obrotu klamki na początku może być niezrozumiane. A przecież niemal każdy z nas znalazł się w sytuacji, kiedy po przekręceniu klamki skrzydło okienne znalazło się równocześnie w pozycji uchylnej i otwartej. Miało się wtedy jedną myśl, że okno zaraz wypadnie. W celu ochrony przed takimi nieprzyjemnymi przypadkami został stworzony mechanizm zwany blokadą błędnego obrotu klamki. Dzięki niemu w momencie otwierania okna automatycznie blokuje się przekładanie klamki do pozycji uchylnej.

 

Mikrowentylacja

To nic innego jak możliwość uzyskania po delikatnym przekręceniu klamki skrzydła okiennego minimalnego uchyłu. Jest to niezmiernie cenny mechanizm, który zapewnia stały i odpowiedni dla zdrowego funkcjonowania dopływ świeżego powietrza także zimą. Dodatkowo dzięki funkcji mikrowentylacji nie jesteś narażony na wilgoć w mieszkaniu czy uciążliwe zjawisko parowania okien.

 

Stopniowe uchylanie

System stopniowego uchylania okna daje Ci możliwość dopasowania wielkości uchyłu do Twoich potrzeb. Dzięki specjalnym zaczepom wchodzącym w skład okuć okiennych sam regulujesz za pomocą klamki stopień otwarcia okna i intensywność wietrzenia, decydując czy ma to być szczelina na przykład na 6 mm, 14 mm, czy 26 mm itd.

 

Ogranicznik otwarcia

Mechanizm zwany ogranicznikiem otwarcia to doskonały sposób, aby zatrzymać otwarte skrzydło okienne na wybranej szerokości. Rozwiązanie jest szczególnie cenne w momencie, kiedy w mieszkaniu tworzy się przeciąg. Wszystkie „domowe” pomysły, takie jak przytrzymywanie ramy doniczką, konewką lub innym ciężkim przedmiotem, który akurat masz pod ręką, odchodzą w zapomnienie.

 

Regulacja docisku skrzydła

Za regulację docisku skrzydła odpowiadają zasuwnice. Dzięki nim sam możesz bez problemu zwiększyć (w czasie minusowych temperatur) lub zmniejszyć (w czasie dodatnich temperatur) docisk skrzydła okiennego do ościeżnicy.

Masz pytania? Z przyjemnością z Tobą porozmawiamy.